Technologia
Bio Intelligent Quotient w Hamburgu

Bio Intelligent Quotient w Hamburgu

Bio Intelligent Quotient w Hamburgu to budynek całkowicie samowystarczalny energetycznie i cieplnie. To pierwsza konstrukcja na świecie, która zasilana jest przez glony. BIQ stanowi doskonały przykład tego, jak można dbać o środowisko. Jak dokładnie funkcjonuje ten budynek?

Fasada budynku BIQ składa się ze szklanych, wypełnionych glonami bio-reaktywnych paneli. Glony (algi) wytwarzają ciepło i tlen w procesie fotosyntezy, jednej z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi. Pożywienie glonów to dwutlenek węgla (CO2) oraz składniki odżywcze dostarczane przez specjalne pompy wodne. Przekształca się je w biopaliwo, a później spala w generatorze umieszczonym w centralnej części budynku. I tak pozyskuje się pożądaną energię. Co ciekawe, algi to glony, które przekształcają energię słoneczną bardziej efektywnie niż panele słoneczne o zaawansowanej konstrukcji. Biomasę pozyskiwaną z wodorostów uważa się za jedno z obiecujących źródeł energii organicznej ze względu na swoją wydajność i szybką odnawialność. Bio Intelligent Quotient w Hamburgu funkcjonuje zatem jak żywy organizm.

Ten projekt ekologiczny powstał przy współpracy następujących firm: Splitterwerk Architects, Strategic Science Consult of Germany, ARUP i Colt International. Miejmy nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej tego typu ekologicznych budynków, co z pewnością przyczyni się do ochrony środowiska przyrodniczego, a tym samym do poprawy jego stanu. Podobny entuzjazm wyraża firma ARUP, ponieważ przewiduje ona, że w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat budownictwo przejdzie nieuniknioną już transformację w kierunku pro eko.

Foto: Splitterwerk Architects

Źródła

+

Chcesz wiedzieć więcej?

+
Share this Story
  • Bio Intelligent Quotient w Hamburgu

    Bio Intelligent Quotient w Hamburgu

    Bio Intelligent Quotient w Hamburgu to budynek całkowicie samowystarczalny energetycznie i cieplnie. To pierwsza konstrukcja na świecie, która zasilana jest przez ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
Zobacz inne w kategorii Technologia

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline