Popkultura, Wydarzenia
Brave Festival

Brave Festival – gwatemalski film wygrywa!

Tegorocznym zwycięzcą sekcji konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA jest gwatemalski film pt. „Ixcanul” w reżyserii Jayno Bustamante. Produkcja ta uzyskała najwięcej głosów widzów i tym samym zdobyła główną nagrodę przeglądu, czyli 4000 euro.

Kilka słów o nagrodzonym filmie

Film „Ixcanul” to debiut reżyserski Jayno Bustamante. Autorowi zależało, aby wszystko, co pokaże, było zgodne ze stylem życia i kulturą ludu Kakczikel, zamieszkującego w Gwatemali. „Ixcanul” pokazuje nie tylko piękne obrazy natury, ale także ciemną stronę kraju położonego w Ameryce Środkowej, w którym wciąż pełno jest pogardy, dyskryminacji i segregacji rasowej oraz wyzysku, które stanowią echa kolonializmu. Główny wątek filmu rozgrywa się wokół młodziutkiej Marii, przygotowywanej do ślubu z bogatym mężczyzną. Jej sercem owładnął jednak inny facet, który niestety ucieknie za granicę, pozostawiając Marię brzemienną. Dzięki tej historii można poznać kulturę, język i co najważniejsze, dawne tradycje plemienia Kakczikel.

Kilka słów o konkursie Forbidden Cinema

Konkurs Forbidden Cinema to najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festival. Do konkursu zakwalifikowało się 7 dzieł z całego świata. W Polsce nie są one pokazywane szerszej publiczności, mimo że zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Ogólnie rzecz biorąc, filmy konkursowe prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów społecznych i przekraczają tabu.

Kilka słów o Brave Festival

Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury, powstał w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Odbywa się on zarówno na terenie Wrocławia, jak i całego Dolnego Śląska. Na to wydarzenie zapraszani są wyjątkowi artyści z całego świata, aby mogli zaprezentować swoją kulturę i tradycje. Jak sama nazwa wskazuje, Brave Festival jest festiwalem ludzi odważnych, nie obawiających się powiedzieć, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Poprzez swoje działania nie pozwalają na wymarcie swoich kultur.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Brave Festival (www.bravefestival.pl).

Źródła

+
 • Strona internetowa Brave Festival, http://www.bravefestival.pl/, dostęp: 14.07.2016r.
 • Profil filmu na stronie internetowej Filmweb, http://www.filmweb.pl/film/Ixcanul-2015-734033, dostęp: 14.07.2016r.

Chcesz wiedzieć więcej?

+
 • Ixcanul – Trailer Official (ESP), youtube.pl. Opublikowany 07.08.2015r. Standardowa licencja YouTube. Trailer filmu dostępny na stronie internetowej: https://www.youtube.com/watch?v=yMMP0Z21zqU, dostęp: 14.07.2016r.
Share this Story
 • Brave Festival

  Brave Festival – gwatemalski film wygrywa!

  Tegorocznym zwycięzcą sekcji konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA jest gwatemalski film pt. „Ixcanul” w reżyserii Jayno Bustamante. Produkcja ta uzyskała najwięcej głosów ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
 • Raj utracony i Obcy: Przymierze

  „Raj utracony” Miltona, a „Obcy: Przymierze”

  Niedawno odbyła się premiera kolejnej osłony sagi o ksenomorfie Alien: Covenant (Obcy: Przymierze). W tym filmie Ridley Scott wrócił do stworzonego ...
 • Brave Festival

  Brave Festival – gwatemalski film wygrywa!

  Tegorocznym zwycięzcą sekcji konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA jest gwatemalski film pt. „Ixcanul” w reżyserii Jayno Bustamante. Produkcja ta uzyskała najwięcej głosów ...
Zobacz inne w kategorii Popkultura

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline