Nauka w Polsce
neuronawigacja

Czym jest neuronawigacja?

Neuronawigacja jest to nowa metoda, która została wprowadzona w chirurgii. Polega ona na badaniu osoby chorej za pomocą obrazów radiologicznych w przestrzeni wirtualnej. Komputer pozwala neurochirurgom zanalizować obraz, a następnie zaplanować operację wraz z dojściem operacyjnym. Dzięki temu specjaliści mogą wybrać najlepszą drogę tak, aby nie uszkadzać funkcji mózgu, które są ważne dla pacjenta. Należy podkreślić, że wprowadzenie neuronawigacji pozwala zmniejszyć nie tylko inwazyjność zabiegów, ale także ryzyko powikłań neurologicznych, które mogą doprowadzić do kalectwa.

Nawigacja należy do podstawowych narzędzi w neurochirurgii. Jest to skomplikowane urządzenie komputerowe, które pozwala określić położenie narzędzi chirurgicznych w głowie pacjenta podczas operacji z dokładnością do 1 mm. Z kolei przy wykonywaniu zabiegów na kręgosłupie, nawigacja pozwala zastąpić śródoperacyjne zdjęcia rentgenowskie wirtualnym modelem. Zmniejsza się możliwość trafienia przez chirurga w kanał kręgosłupa i uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Zastosowanie nawigacji bardzo istotnie obniża ilość szkodliwego działania promieni RTG na pacjenta i chirurgów. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.neurosurgery.com.ua.

Źródła

+
 • Audycja radiowa Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka, PolskieRadio.pl. Prowadzący: Krzysztof Michalski. Data emisji: 04.07.2016r. Godzina emisji: 19:43. Bezpośredni odnośnik do audycji znajduje się na stronie internetowej: http://www.polskieradio.pl/7/161/Artykul/1639432,Komputer-w-sluzbie-choremu-czyli-neuronawigacja, dostęp: 06.07.2016r.
 • Strona internetowa Międzynarodowego Centrum Neurochirurgii. Adres: http://www.neurosurgery.com.ua/index_pl.php?p=32, dostęp: 06.07.2016r.

Chcesz wiedzieć więcej?

+
 • Fragment filmu – Użycie Neuronawigacji w Neurochirurgii. LONN – Neuronawigacja w Neurochirurgii.wmv. Przesłany 07.03.2011r. Standardowa licencja YouTube. Film dostępny na stronie internetowej: https://www.youtube.com/watch?v=1paH-wioIYE, dostęp: 06.07.2016r.
Share this Story
 • neuronawigacja

  Czym jest neuronawigacja?

  Neuronawigacja jest to nowa metoda, która została wprowadzona w chirurgii. Polega ona na badaniu osoby chorej za pomocą obrazów radiologicznych w ...
 • White Walker

  Obsydianowe ostrza tną nadal

  Często deprecjonujemy osiągnięcia naszych przodków i oceniamy przeszłość własną miarą. Ciężko nam pojąć, że nie we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności posiedliśmy ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
Zobacz inne w kategorii Nauka w Polsce

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline