Natura

Mały krok w stronę życia opartego na krzemie

Podstawą życia jakie znamy jest węgiel. Naukowcy i autorzy science fiction od dawna jednak spekulują, czy istnieje inny pierwiastek, który mógłby stworzyć tak bogatą biochemię. Najczęściej wymienianym kandydatem jest krzem, którego atomy łączą się ze sobą w sposób podobny do węgla. Takie oparte na krzemie organizmy występowały w wielu książkach i produkcjach spod znaku sci-fi, m.in. w Star Treku czy Z archiwum X.

Na zeszłotygodniowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w San Diego (Kalifornia) zespół naukowców z Politechniki Kalifornijskiej (Caltech) ogłosił, że udało im się znaleźć enzym bakteryjny, który skutecznie łączy krzem z prostymi wodorowęglanami. Badacze skupili się na cytochromie c bakterii ciepłolubnych. Normalnie enzym ten pełni funkcję transportera elektronów w łańcuchu oddechowym komórki. Jednak u termofili czasem „podejmuje się” również innych zadań. Taki właśnie cytochrom c udało się znaleźć zespołowi z Caltechu. Oprócz przenoszenia elektronów, łączył on również krzem z wodorowęglanami.

W naturze wydajność tej „roboty na boku” jest niezwykle niska. Naukowcy postanowili podnieść ją poprzez sztuczną selekcję bakterii, które produkowały najwięcej wodorowęglanów z wbudowanym w nie krzemem. Zaledwie trzy cykle takiej hodowli doprowadziły do wytworzenia organizmów, które włączały w tworzone przez siebie wodorowęglany 2000 razy więcej krzemu niż naturalnie.

Póki co wodorowęglany takie – zwane krzemoorganicznymi – nie są przydatne ani dla samych bakterii, ani dla nas. Ich łańcuchy są bowiem krótsze niż te wytwarzane przez przemysł chemiczny. Niemniej jednak obecni na spotkaniu naukowcy są pod wrażeniem odkrycia. Stworzenie organizmów opartych w całości lub znacznej mierze na krzemie nadal pozostaje w sferze fantastyki naukowej. Wyhodowanie bakterii pełniących rolę „zielonych fabryk”, które przy mniejszym nakładzie energetycznym niż obecny przemysł, produkować będą oparte na krzemie materiały wydaje się być już jednak na wyciągnięcie (na razie bardzo długiej) ręki.

Źródło

+
Share this Story
  • Mały krok w stronę życia opartego na krzemie

    Podstawą życia jakie znamy jest węgiel. Naukowcy i autorzy science fiction od dawna jednak spekulują, czy istnieje inny pierwiastek, który mógłby ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Kamil Kopij
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

Ludzie, choroby i idee w ruchu: wschodnia część basenu Morza Śródziemnego i nie tylko, cz. 2

W pierwszej części tekstu poznaliśmy kilku Rzymian, którzy ...

Inline
Inline