Technologia
smogu

Ocena wpływu smogu na stan zdrowia za pomocą aplikacji na telefon

Wrocławscy lekarze (tj. okuliści i laryngolodzy) opracowali specjalną aplikację na telefon, która pozwala ocenić wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia człowieka. Celem stosowania aplikacji jest nie tylko zebranie materiału naukowego, ale także pomoc w diagnozie chorób, np. zalecenie wizyty u lekarza. Jak działa aplikacja? Potencjalny pacjent jest lokalizowany przez system GPS w swoim telefonie. Po ustaleniu lokalizacji, otrzymuje on informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w danym rejonie. Pacjent co tydzień wypełnia ankietę, która dotyczy zespołu suchego oka oraz stanu górnych dróg oddechowych. M.in. odpowiada na pytania o kaszlu, bólach głowy, katarze, kichaniu i innych objawach. Na podstawie wyników ankiety otrzymuje informację, aby zgłosić się do lekarza lub nie. Obecnie aplikacja jest stosowana w USA.

Twórcy wyżej wymienionej aplikacji to: Jonatan Nowakowski – lekarz z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego (USK) we Wrocławiu; Wojciech Czak – lekarz z Kliniki Okulistyki USK; Aleksander Łaba – lekarz z Kliniki Patomorfologii USK.Pomysł twórców aplikacji doceniono i nagrodzono na Międzynarodowej Konferencji Okulistycznej EVER 2016. Konferencja ta to znana w świecie okulistycznym platforma prezentowania najciekawszych innowacji w formie badań naukowych.

Źródła

+
  • Aplikacja na telefon pozwala ocenić wpływ smogu na stan zdrowia, PAP Nauka w Polsce, kk, PolskieRadio.pl. Artykuł opublikowano online 26.11.2016r. na stronie internetowej www.polskieradio.pl. Dostęp: 27.11.2016r.
  • Strona internetowa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, http://www.am.wroc.pl/content/aplikacja-kt%C3%B3ra-pomo%C5%BCe-ocenia%C4%87-skutki-smogu. Dostęp: 27.11.2016r.

Chcesz wiedzieć więcej?

+
  • Od toksycznych emisji do efektów zdrowotnych, Projekt Kraków, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Wyniki projektu dostępne na stronie internetowej: http://www.krakow.pios.gov.pl/ispra/wnioski.htm. Dostęp: 27.11.2016r.
Share this Story
  • smogu

    Ocena wpływu smogu na stan zdrowia za pomocą aplikacji na telefon

    Wrocławscy lekarze (tj. okuliści i laryngolodzy) opracowali specjalną aplikację na telefon, która pozwala ocenić wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
Zobacz inne w kategorii Technologia

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline