Natura
Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej

Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej?

Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej niż przewidywali to eksperci z Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC). Według prognoz klimatologów, Roberta DeConto z Uniwersytetu Massachusetts Amherst i Davida Pollarda z Uniwersytetu Pensylvania State, do 2100 roku ciągle topniejący lód Antarktydy może sprawić, że poziom wód na świecie podniesie się o ponad metr.

Oczywiście prognoza ta może się ziścić w podanym przez naukowców okresie, jeżeli poziom emisji gazów cieplarnianych (m.in. dwutlenku węgla (CO2), freonów (CFC), podtlenku azotu (N2O)), do atmosfery Ziemi utrzyma się na aktualnym poziomie. Najbardziej niekorzystny scenariusz zakłada, że ocieplanie się atmosfery naszej planety będzie kluczowym czynnikiem decydującym o topnieniu lodu. Lodowiec Antarktydy jest bardzo wrażliwy na wyżej wymieniony czynnik. Według badania klimatologów rozpuszczone ogromne ilości wody wpłyną na tzw. pamięć termalną oceanu. Nawet przez tysiące lat po zaprzestaniu emisji gazów cieplarnianych, rozpuszczona woda będzie przeciwdziałała odbudowie lodowca.

Tereny najbardziej zagrożone zalaniem

Najbardziej zagrożone zalaniem są m.in. Wyspy Koralowe rozrzucone na obszarze 780 000 km² Morza Koralowego i Morza Tasmana; Floryda – stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych; delta Missisipi w USA; Holandia; Szanghaj – największe miasto w Chinach, położone w delcie rzeki Jangcy; delta Nilu w Egipcie na kontynencie afrykańskim. Obszary zagrożone zalaniem występują na całym świecie. Można powiedzieć, że wszystkie tereny nadbrzeżne i porty mają się czego obawiać.

Globalne ocieplenie niesie ze sobą szereg negatywnych skutków (powodzie, huragany, susze, itd.). Często jest tak, że najbardziej cierpią te obszary, które emitują niewielkie lub nawet zerowe ilości gazów cieplarnianych do atmosfery ziemskiej. Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej, chyba że ludzkość będzie aktywnie przeciwdziałać ocieplaniu się atmosfery Ziemi.

 

Źródła

+
 • Morza zaleją nas szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Poprzednie obliczenia były błędne, National Geographic, http://www.national-geographic.pl/przyroda/morza-zaleja-nas-szybciej-niz-sie-tego-spodziewalismy-poprzednie-obliczenia-byly-bledne, dostęp: 31.03.2016r.

Chcesz wiedzieć więcej?

+
 • DeConto R. M., Pollard D., Modelling West Antarctic ice sheet growth and collapse through the past five million years, Nature 458, pp. 329-332. 19 March 2009,http://www.nature.com/nature/journal/v458/n7236/abs/nature07809.html, dostęp: 01.04.2016r.
Share this Story
 • Królewna Śnieżka i łowcy

  Skuta lodem i nieprzenikniona, Antarktyda jest jedynym kontynentem i jednym z niewielu zakątków Ziemi, którego nie udało się nam skolonizować. Po ...
 • Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej

  Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej?

  Poziom wód na świecie wzrośnie szybciej niż przewidywali to eksperci z Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate ...
 • Europejska gospodarka leśna nie chroni klimatu

  Nie ma wątpliwości, że wycinanie lasów dołożyło swoje trzy grosze do globalnego ocieplenia. Ba, nadal to robi. W ciągu roku wycinamy ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline