Natura, Wydarzenia
rezerwat

Rezerwat przyrody na Oceanie Spokojnym

Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych, podjął decyzję, że na Oceanie Spokojnym powstanie rezerwat przyrody. Powierzchnia rezerwatu będzie wynosić do 1,5 mln km kw. Na tym terenie prowadzenie działalności komercyjnej będzie niemożliwe. Zakazane będą połowy ryb oraz wydobywanie surowców. Jeżeli chodzi o aktywność rekreacyjną na terenie rezerwatu, to będzie ona możliwa, ale po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia rządu federalnego.

Ocean Spokojny jest największym, najgłębszym oraz najstarszym na świecie zbiornikiem wodnym. Zajmuje około 30% całej powierzchni Ziemi. Na obszarze nowego rezerwatu przyrody żyje około 7 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Stanowi on dom m.in. dla płetwali błękitnych – największych znanych zwierząt w historii Ziemi; albatrosów krótkosternych – dużych ptaków morskich z rodziny albatrosów, zagrożonych wyginięciem; fok (mniszek hawajskich) oraz dla czarnych koralowców. Korale czarne są nazywane Accarbaar i są najwyżej cenione w handlu. Trzeba podkreślić, że jedna czwarta fauny i flory znajdująca się na terenie rezerwatu, nie występuje gdzie indziej na świecie.

Więcej informacji na temat tej inicjatywy można uzyskać w materiale Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. Materiał ten dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia (www.polskieradio.pl).

Źródła

+
  • Na Pacyfiku powstanie największy na świecie rezerwat przyrody, Informacyjna Agencja Radiowa, kk, data publikacji materiału: 26.08.2016r., PolskieRadio.pl, http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1660196,Na-Pacyfiku-powstanie-najwiekszy-na-swiecie-rezerwat-przyrody, dostęp: 29.08.2016r.

Chcesz wiedzieć więcej?

+
  • Wolanowski L., Ocean nie bardzo Spokojny, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1967.
  • Nowe rezerwaty na Pacyfiku. Czyj większy?, National Geographic, data publikacji: 30.08.2012r., http://www.national-geographic.pl/kierunki/nowe-rezerwaty-na-pacyfiku-czyj-wiekszy, dostęp: 29.08.2016r.
Share this Story
  • rezerwat

    Rezerwat przyrody na Oceanie Spokojnym

    Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych, podjął decyzję, że na Oceanie Spokojnym powstanie rezerwat przyrody. Powierzchnia rezerwatu będzie wynosić do 1,5 mln ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Dagmara Zmuda
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

„Przyroda-Las-Technologia” – IV Ogólnopolska Konferencja

W dniach od 16.02.17r. do 17.02.17r. w Poznaniu ...

Inline
Inline