Natura, Przeszłość

Skamielina sprzed 300 mln lat ujawnia początki pająków

Paleontolodzy znaleźli we Francji wspaniale zachowaną skamielinę pajęczaka sprzed 305 mln lat. Idmonarachne brasieri – jak nazwano nowy kopalny gatunek – uzupełnia naszą wiedzę na temat ewolucji pająków. Gdyby Petera Parkera ukąsiło właśnie to zwierze, prawdopodobne nadal zwalibyśmy go Spidermanem, chociaż nie potrafiłby tkać pajęczych sieci. Idmonarachne brasieri anatomicznie przypomina bowiem pająki we wszystkim oprócz braku kądziołków przędnych.

Skamielina znaleziona została przez łowcę skamieniałości-amatora Daniela Sotty’ego w Montceau-les-Mines we wschodniej Francji. Następnie trafiła do Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (Muséum national d’Histoire Naturelle) w Paryżu. Wówczas z kamienia wystawał jedynie odwłok zwierzęcia. Dopiero tomografia komputerowa wykonana przez angielskich paleontologów ujawniła z jak dobrze zachowanym osobnikiem mamy do czynienia. Wysoka rozdzielczość wykonanych zdjęć pozwoliła naukowcom na stworzenie trójwymiarowego modelu zwierzęcia, które ujawniło szczegóły anatomiczne jego budowy. Oględziny nie pozostawiały wątpliwości. Idmonarachne brasieri posiada niemal wszystkie cechy współczesnych pająków.

Podobnie jak liczące sobie 385 mln lat skamieliny uraraneidów posiadają one co prawda gruczoły przędne, ale brak u nich kądziołków przędnych. W rezultacie mogły one wydzielać nić przędną i wyściełać nią gniazdo lub zawijać w nią jaja, ale nie potrafiły tkać sieci. Oprócz tego widoczne są też wyraźnie pozostałości segmentów odwłoka, których nie sposób już dostrzec u współczesnych pająków.

Nowa skamielina uzupełnia naszą wiedzę dotyczącą ewolucji pajęczaków, w szczególności pająków. Idmonarachne brasieri – nazwany na część mitycznego Idmona, ojca Arachne – był kolejnym krokiem na drodze do tkających sieć pająków, które znamy dzisiaj.

Źródła

+
Share this Story
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Kamil Kopij
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

Ludzie, choroby i idee w ruchu: wschodnia część basenu Morza Śródziemnego i nie tylko, cz. 2

W pierwszej części tekstu poznaliśmy kilku Rzymian, którzy ...

Inline
Inline