Natura, Przeszłość

Skorupiak, który trzymał dzieci na krótkiej smyczy

Paleontolodzy odnaleźli w angielskim Herefordshire skamielinę nowego gatunku skorupiaka sprzed około 430 mln lat. Dokładnie badania pozostałości ujawniły, że do ciała zwierzęcia przyczepionych było za pomocą długich nici dziesięć kapsułek. Naukowcy uważają, że to młodociane osobniki tego samego gatunku. Jeśli mają rację, byłby to ciekawy przykład opieki rodzicielskiej u wczesnych skorupiaków.

Wśród obecnie żyjących stawonogów znany jest szereg strategii opieki nad jajami i potomstwem. U morskich skorupiaków i kikutnic obserwuje się m.in. trzymanie ich w szczękonóżach, przyczepianie jaj do pleopodów czy trzymanie jaj i młodych w grzbietowych komorach lęgowych. U niektórych gatunków, szczególnie tych należących do kikutnic, opieka rodzicielska spada na barki, a raczej czułki, samców a nie samic. Te i inne strategie są szeroko rozpowszechnione wśród skorupiaków, co wskazuje, że część z nich lub nawet wszystkie mogły wyewoluować niezależnie.

Znacznie rzadsze są kopalne ślady opieki nad potomstwem wśród skorupiaków. Zazwyczaj znajdowane są przyczepione do rodziców jaja lub młode, które ledwo co się z nich wykluły. Wśród przykładów takich skamielin w Herefordshire znaleziono już wcześniej pochodzące z syluru małżoraczki z przyczepionymi do tylnej części skorupy jajami i być może świeżo wyklutymi młodymi. Podobna strategia jest obserwowana wśród tych organizmów również dziś.

Nowo odkryty gatunek, opisany w Proceedings of the National Academy of Sciences, nazwany został Aquilonifer spinosus. Odkrywcy ujawniają, że częściową inspiracją dla jej nadania była książka Khaleda Hosseiniego Chłopiec z latawcem. Aquilonifer oznacza bowiem osobę puszczającą latawiec (od łacińskiego aquila – latawiec lub orzeł – i końcówki –fer oznaczającej noszenie czegoś). Spinosus – kolczasty, nawiązuje zaś do długich kolców wyrastających z boku każdego segmentu ciała zwierzęcia.

Odkrywcy uważają uznanie małych skorupiaków w dziesięciu kapsułkach przyczepionych do segmentów ciała Aquilonifera za jego potomstwo. Podkreślają jednak, że nie jest to jedyne wytłumaczenie. Niewykluczone, że są to pasożyty lub epibiontami, czyli organizmmi osiadłymi żyjącymi na powierzchni różnych obiektów, w tym przypadku Aquiloniferów.

Źródło

+

Chcesz wiedzieć więcej?

+
Share this Story
  • Skorupiak, który trzymał dzieci na krótkiej smyczy

    Paleontolodzy odnaleźli w angielskim Herefordshire skamielinę nowego gatunku skorupiaka sprzed około 430 mln lat. Dokładnie badania pozostałości ujawniły, że do ciała ...
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Kamil Kopij
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

Ludzie, choroby i idee w ruchu: wschodnia część basenu Morza Śródziemnego i nie tylko, cz. 2

W pierwszej części tekstu poznaliśmy kilku Rzymian, którzy ...

Inline
Inline