Natura, Przeszłość

Wyjście kręgowców na ląd nie było aż tak milowym krokiem, jak się wydawało?

Wyjście ryb na ląd było jednym z kroków milowych ewolucji. Marzeniem wielu paleontologów jest znalezienie tego małego odważniaka, który zrobił to po raz pierwszy jakieś 350 mln lat temu i w efekcie otworzył drogę do powstania płazów, gadów, ptaków i wreszcie ssaków. Bez niego, nie stąpalibyśmy dziś po powierzchni naszej planety. Oczywiście należy zaznaczyć, że ten pierwszy, mały krok ryby na suchym lądzie był wielkim krokiem ewolucji. Starając się zasiedlić nowe środowisko ryby stanęły jednak przed szeregiem wyzwań, związanych z oddychaniem, metabolizmem czy w końcu samym poruszaniem się. Stąd też wydawać by się mogło, że wyzwanie takie było dla ryb bardzo duże i rzadko je podejmowały. Tymczasem dwoje australijskich biologów, Terry Ord i Georgina Cooke doszli do wniosku, że dziś znamy aż 130 gatunków ryb, które część życia spędzają na lądzie. Ponadto w przypadku wielu z nich próżno jest szukać bliskiego pokrewieństwa. Przynajmniej jeden przykład takiej ryby znaleziony został aż w 33 rodzinach tych zwierząt. Wydaje się więc, że „wyjście na ląd” nastąpiło niezależnie przynajmniej kilka razy.

Wśród 130 gatunków znalezionych przez autorów artykułu, który ukazał się w czasopiśmie Evolution, większość opuszcza wodne środowisko ledwie na chwilę. Badacze stwierdzili jednak, że aż cztery rodziny ryb – babkowate (Gobiidae), ślizgowate (Blenniidae), szczelinowate (Synbranchidae) i Labrisomidae – mogą pochwalić się gatunkami, które spędzają poza wodą godziny, a nawet dni.

Według naukowców świadczy to o tym, że próby wyjścia na ląd pojawiły się wielokrotnie, a ich sukces nie był jedynie zbiegiem okoliczności. Szczególną uwagę zwrócili oni na rodzinę ślizgowatych, gdzie doliczyli się oni przynajmniej trzech, jeśli nie siedmiu, niezwiązanych ze sobą prób kolonizacji lądów (a raczej ich czasowego wykorzystania). Stwierdzili oni również, że wiele gatunków, u których nie zaobserwowano w naturze prób korzystania ze środowiska lądowego, może to robić w określonych warunkach.

Źródła

+
Share this Story
Zobacz inne podobne wpisy
Zobacz inne wpisy Kamil Kopij
Zobacz inne w kategorii Natura

Zobacz

Ludzie, choroby i idee w ruchu: wschodnia część basenu Morza Śródziemnego i nie tylko, cz. 2

W pierwszej części tekstu poznaliśmy kilku Rzymian, którzy ...

Inline
Inline